22 JAZZ FESTIVAL. Bielska ZADYMKA Jazzowa.

2020-02-07

Zadymka to festiwal organizowany przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, dziennikarze przy wsparciu lokalnego samorządu, sponsorów i partnerów festiwalu. Dyrektorem festiwalu jest aktor, reżyser Jerzy Batycki.

W pracach Komitetu Organizacyjnego Zadymki udział biorą wybitne postaci polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk, kompozytor i dziennikarz muzyczny, Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum” czy ostatnio Marek Dusza – dziennikarz muzyczny związany z Rzeczpospolitą.

Od dwunastu lat Zadymka zyskała stałego, głównego sponsora – koncern paliwowy Grupę LOTOS S.A., co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.

Termin Zadymki ustalony został na sezon zimowy, kiedy w rejon Beskidów przyjeżdżają turyści z całego kraju. Impreza jest ofertą kulturalną adresowaną do fanów z kraju i zagranicy. To impreza z „duszą” wpleciona w zimowy pejzaż regionu, której wielką atrakcją jest koncert na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wyjeżdżają o zmroku kolejką gondolową i z pochodniami idą w śniegu do Schroniska, by na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać jednego z ostatnich koncertów. Festiwal w Bielsku-Białej odbywa się zarówno w nowoczesnych wnętrzach Klubu Klimat w Galerii Sfera, Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej, jak i w przepięknych, stylowych wnętrzach Teatru Polskiego. Od ubiegłego roku również w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych świata. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej i Katowic na jedyne koncerty w kraju, często w Europie to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski i z zagranicy.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpiło już blisko 1000 wykonawców z 40 krajów. Wśród nich legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, Ron Carter, McCoy Tyner, All Foster, Charlie Haden, Ahmad Jamal, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Yellowjackets, Joe Lovano, Arturo Sandoval, Dave Doulgas, Kenny Garrett, Pat Martino, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, James Carter, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade, Esperanza Spalding, z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Candy Dulfer, Till Broenner, Richard Galliano, Avishai Cohen, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych.

Imprezie od czternastu lat towarzyszy konkurs skierowany do młodych muzyków jazzowych, którego główną nagrodą jest nagranie, wydanie (1500 egz.) i promocja płyty debiutanckiej. O skuteczności tej promocji mogą zaświadczyć kariery „RGG Trio”, Macieja Obary czy „Atom String Quartet”, które zaczęły się w Bielsku-Białej. W organizację konkursu zaangażowane jest Polskie Radio Katowice i redakcja „Jazz Forum”.

Podczas Zadymki odbywają się również liczne imprezy towarzyszące – muzyczne happeningi, wystawy plakatu, fotografii, malarstwa i multimediów. Na imprezie spotykają się dziennikarze, przedstawiciele agencji, dyrektorzy festiwali z kraju i zagranicy.

źródło: www.zadymka.pl

Opracował:

Stefan Orzełek

Broker Ubezpieczeniowy

pws