Ubezpieczenia – branża, w której działa PWS Konstanta SA z Bielska-Białej, może być postrzegana jako nieco sztywna, nudna i szara. Na przekór takiemu odbiorowi, w roku 2020 firma ta podjęła po raz kolejny szereg inicjatyw wspierających kulturę i sztukę, nadając swoim działaniom nieco więcej barw i fantazji. W Nowy Rok wkroczyła z kalendarzami, w których, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, postawiono na sztukę. Podążając konsekwentnie ścieżką polskich artystów, wydała inspirowane realizmem magicznym kalendarze, zawierające wybór obrazów Karoliny Orzełek z lat 2016-2019. Autorka prac, urodzona w Bielsku-Białej w 1992 roku, od 2011 roku mieszka i tworzy w Paryżu, gdzie ukończyła Państwową Akademię Sztuk Pięknych. Jej prace, będące kanwą tegorocznych materiałów marketingowych spółki, zapraszają do świata usytuowanego na granicy snu i mrocznej wizji, wspomnienia i iluzji, którego fantastyczne kolory nadają rzeczywistości nowy, symboliczny wymiar. Ubiegłoroczny kalendarz „Malarstwo” zdo
Pomysł ten był kontynuacją wcześniejszych inicjatyw wydawniczych, w ramach których powstawały kalendarze, foldery, materiały marketingowe oraz albumy z dziełami polskich artystów m.in.:
– Jerzego Dmitruka, gdzie wykorzystano grafiki, akwarele oraz obrazy olejne z cyklów „Siewca urodzaju”, „Żywot malarza”, „Misja”, „Drzewa objawień”, „Dom”, „Ogród pierwszej miłości”, „Starocerkiewny” oraz
– Małgorzaty Rudowicz de Rudee – zbiory „Muza niecierpliwa” i „Uległe formy kobiecości”.
Prace ww. artystów, zakupione przez PWS Konstanta SA były również przedmiotami aukcji charytatywnych, w które firma ta aktywnie się włącza.
Na początku roku spółka oddała również w ręce swoich klientów i przyjaciół współfinansowany przez nią Album o Bielsku-Białej – mieście, w którym prawie dwadzieścia pięć lat temu firma ta powstała – regionalna, lecz o zasięgu krajowym. Album poświęcony jest Bielsku – Małej Ojczyźnie, którą PWS Konstanta pragnie promować i pokazywać w sposób niekonwencjonalny.
Małe Ojczyzny stanowią dla tej firmy wielką wartość – stąd także jej oddziały na terenie Polski zostały oparte o tę filozofię, identyfikując się z regionami, które są im najbliższe, w których również wspiera regionalną kulturę i sport.
Wiosną bieżącego roku przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie PWS Konstanta zorganizowała Benefis Mai Komorowskiej. Wydarzenie to, na które złożył się występ aktorki, wystawa fotografii poświęconej artystce oraz wywiad przeprowadzony przez redaktora Jacka Żakowskiego, miało miejsce w kwietniu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Uczestnicy mieli możliwość osobistego spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz uzyskania dedykacji w książce Mai Komorowskiej, wydanej przy udziale spółki. „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” – książka autorstwa Barbary Osterloff miała już swoją historię. Po raz pierwszy ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Errata w 2004 r. Przyjęta życzliwie, została wyróżniona w dorocznej ankiecie miesięcznika „Teatr” jako „najciekawsza książka o teatrze”. Przy wsparciu PWS Konstanta, do rąk czytelników trafiło w 2019 r. kolejne wydanie w nowym opracowaniu graficznym, wzbogacone o nieznane zdjęcia i teksty. Złożyły się one na część zatytułowaną „Po latach”, która dopełniła fascynujący i trudny temat przenikania się sztuki i życia.
W ostatnim czasie PWS Konstanta SA współfinansowała również:
– wydanie albumu „Something Personal” jazzowego zespołu Pa
– wydanie książki Adama Zagajewskiego „Poezja da początkujących”, w której czytelnik znajdzie szkice poświęcone poetom oraz prozaikom. Ten zbiór esejów, w którym autor stawia pytania dotyczące literatury oraz szersze dotyczące sytuacji człowieka myślącego w ogóle, wydany został przez Fundację Zeszytów Literackich
– wydanie książki Jacka Proszyka „Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, syjoniści i ortodoksi w Bielsku-Białej” – pierwszej publikacji poświęconej społeczności żydowskiej Bielska-Białej w okresie międzywojennym. Opisane w książce fakty i zdarzenia z dziejów miasta, okraszone wspomnieniami przedwojennych obywateli ukazują bogate życie społeczne, gospodarcze, polityczne i kulturalne oraz prezentują społeczeństwo Bielska-Białej, które cechowała tolerancja, wzajemna wyrozumiałość i liczne działania filantropijne – wartości tak ważne we współczesnym świecie.
Najświeższą wspólną inicjatywą PWS Konstanta SA i warszawskiej Fundacji Collegium Civitas było przygotowanie i przeprowadzenia pierwszego zjazdu Concilium Civitas (lipiec 2019 r.) – grupy najwybitniejszych polskich naukowców zajmujących się naukami społecznymi, pracujących na najważniejszych światowych uczelniach takich jak Chicago, Fryburg, Harvard, Nowy Jork, Oxford, Princeton, Stanford czy Yale.