STREFA SZTUKI

PWS Konstanta S.A. – inicjatywy o charakterze kulturalnym

Ubezpieczenia – branża, w której działa PWS Konstanta SA z Bielska-Białej, może być postrzegana jako nieco sztywna, nudna i szara. Na przekór takiemu odbiorowi, w roku 2020 firma ta podjęła po raz kolejny szereg inicjatyw wspierających kulturę i sztukę, nadając swoim działaniom nieco więcej barw i fantazji. W Nowy Rok wkroczyła z kalendarzami, w których, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, postawiono na sztukę. Podążając konsekwentnie ścieżką polskich artystów, wydała inspirowane realizmem magicznym kalendarze, zawierające wybór obrazów Karoliny Orzełek z lat 2016-2019. Autorka prac, urodzona w Bielsku-Białej w 1992 roku, od 2011 roku mieszka i tworzy w Paryżu, gdzie ukończyła Państwową Akademię Sztuk Pięknych. Jej prace, będące kanwą tegorocznych materiałów marketingowych spółki, zapraszają do świata usytuowanego na granicy snu i mrocznej wizji, wspomnienia i iluzji, którego fantastyczne kolory nadają rzeczywistości nowy, symboliczny wymiar. Ubiegłoroczny kalendarz „Malarstwo” zdobył 1 nagrodę w kategorii „Najlepsza ilustracja” na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Kalendarzy Zoomart 2019.

Pomysł ten był kontynuacją wcześniejszych inicjatyw wydawniczych, w ramach których powstawały kalendarze, foldery, materiały marketingowe oraz albumy z dziełami polskich artystów m.in.:

– Jerzego Dmitruka, gdzie wykorzystano grafiki, akwarele oraz obrazy olejne z cyklów „Siewca urodzaju”, „Żywot malarza”, „Misja”, „Drzewa objawień”, „Dom”, „Ogród pierwszej miłości”, „Starocerkiewny” orazZakochany, zagubiony mężczyzna”,

– Małgorzaty Rudowicz de Rudee – zbiory „Muza niecierpliwa” i „Uległe formy kobiecości”.

Prace ww. artystów, zakupione przez PWS Konstanta SA były również przedmiotami aukcji charytatywnych, w które firma ta aktywnie się włącza.

Na początku roku spółka oddała również w ręce swoich klientów i przyjaciół współfinansowany przez nią Album o Bielsku-Białej – mieście, w którym prawie dwadzieścia pięć lat temu firma ta powstała – regionalna, lecz o zasięgu krajowym. Album poświęcony jest Bielsku – Małej Ojczyźnie, którą PWS Konstanta pragnie promować i pokazywać w sposób niekonwencjonalny.

Małe Ojczyzny stanowią dla tej firmy wielką wartość – stąd także jej oddziały na terenie Polski zostały oparte o tę filozofię, identyfikując się z regionami, które są im najbliższe, w których również wspiera regionalną kulturę i sport.

Wiosną bieżącego roku przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie PWS Konstanta zorganizowała Benefis Mai Komorowskiej. Wydarzenie to, na które złożył się występ aktorki, wystawa fotografii poświęconej artystce oraz wywiad przeprowadzony przez redaktora Jacka Żakowskiego, miało miejsce w kwietniu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Uczestnicy mieli możliwość osobistego spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz uzyskania dedykacji w książce Mai Komorowskiej, wydanej przy udziale spółki. „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” – książka autorstwa Barbary Osterloff miała już swoją historię. Po raz pierwszy ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Errata w 2004 r. Przyjęta życzliwie, została wyróżniona w dorocznej ankiecie miesięcznika „Teatr” jako „najciekawsza książka o teatrze”. Przy wsparciu PWS Konstanta, do rąk czytelników trafiło w 2019 r. kolejne wydanie w nowym opracowaniu graficznym, wzbogacone o nieznane zdjęcia i teksty. Złożyły się one na część zatytułowaną „Po latach”, która dopełniła fascynujący i trudny temat przenikania się sztuki i życia.

W ostatnim czasie PWS Konstanta SA współfinansowała również:
– wydanie albumu „Something Personal” jazzowego zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, wydanego nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia,
– wydanie książki Adama Zagajewskiego „Poezja da początkujących”, w której czytelnik znajdzie szkice poświęcone poetom oraz prozaikom. Ten zbiór esejów, w którym autor stawia pytania dotyczące literatury oraz szersze dotyczące sytuacji człowieka myślącego w ogóle, wydany został przez Fundację Zeszytów Literackich
– wydanie książki Jacka Proszyka „Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, syjoniści i ortodoksi w Bielsku-Białej” – pierwszej publikacji poświęconej społeczności żydowskiej Bielska-Białej w okresie międzywojennym. Opisane w książce fakty i zdarzenia z dziejów miasta, okraszone wspomnieniami przedwojennych obywateli ukazują bogate życie społeczne, gospodarcze, polityczne i kulturalne oraz prezentują społeczeństwo Bielska-Białej, które cechowała tolerancja, wzajemna wyrozumiałość i liczne działania filantropijne – wartości tak ważne we współczesnym świecie.

Najświeższą wspólną inicjatywą PWS Konstanta SA i warszawskiej Fundacji Collegium Civitas było przygotowanie i przeprowadzenia pierwszego zjazdu Concilium Civitas (lipiec 2019 r.) – grupy najwybitniejszych polskich naukowców zajmujących się naukami społecznymi, pracujących na najważniejszych światowych uczelniach takich jak Chicago, Fryburg, Harvard, Nowy Jork, Oxford, Princeton, Stanford czy Yale.

Zjazdowi temu towarzyszyło wydanie „Almanachu Concilium Civitas 2019/2020” (pod redakcją Jacka Żakowskiego), będącego zbiorem tekstów ofiarowanych polskim czytelnikom przez członków Concilium. Każdy z autorów opisał mieszczące się w zakresie jego akademickich kompetencji ważne w chwili obecnej, uniwersalne, dotyczące również Polski, zjawisko, trend lub proces.
Almanach ten jest początkiem cyklu, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.